Ograniczenie handlu w niedzielę- czy taki diabeł straszny jak go malują?Zakupy są nieodłączną częścią naszego życia. Robimy je prawie każdego dnia. 30 stycznia Prezydent RP podpisał ustawę, która zakazuje handlu w niektóre niedziele. Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 marca 2018r. Zakaz ten nie dotyczy wszystkich niedziel. Dlatego warto wiedzieć, kiedy musimy zrobić zakupy na zaś, a kiedy możemy do sklepu wyskoczyć na weekend. O czym tak naprawdę ten zakaz stanowi i których niedziel dotyczy? Na te pytania postaram się za chwilkę Wam odpowiedzieć. 

W 2018r. zakupy będziemy mogli zrobić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. Jednakże od 2019 roku już niestety tylko w ostatnią niedzielę miesiąca. Poniżej przedstawiam kalendarz, który podpowie, kiedy sklepy będą nieczynne. 
Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,22887271,zakaz-handlu-w-niedziele-zacznie-obowiazywac-lada-chwila-w.html


Spod zakazu handlu w niedzielę zostały wyłączone 32 pozycje, wśród nich znajdują się między innymi:
 
- stacje paliw płynnych;
-placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami;
- apteki i punkty apteczne;
- zakłady lecznicze dla zwierząt;
- placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami;
- placówki handlowe, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gier losowych i zakładów wzajemnych;
- placówki handlowe w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku;
- sklepy internetowe i na platformy internetowe;
- piekarnie, cukiernie i lodziarnie, w których przeważająca działalność polega na handlu wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.Zakaz handlu nie będzie jednak obowiązywać w kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia a także niedzielę poprzedzającą bezpośrednio Święta Wielkiej Nocy. Zakaz nie dotyczy także ostatniej niedzieli w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz sierpniu, o ile te dni nie będą stanowić dni świątecznych.

Co ważne wprowadzono również zasadę, iż w Wigilię oraz w Wielką Sobotę handel można prowadzić jedynie do godziny 14:00. Jeśli ktoś zdecyduje się na prowadzenie go po wskazanej godzinie niestety musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego kary grzywny.

Czy wprowadzenie ograniczenia handlu w niedzielę jest dobrym rozwiązaniem? Odpowiedź na to pytanie przyniesie życie.  Może i będzie to dobrym rozwiązaniem? Tego nie wiem. Ale na wszelki wypadek warto wcześniej zrobić zakupy, bo wiadomo jak będą wyglądać sklepy w sobotę poprzedzającą niedzielę, w której zakaz będzie obowiązywać- istny koszmar. 

Jednakże wypisane przykłady placówek, które pozostaną czynne pokazują, że bez obaw „puścimy totolotka” , pójdziemy z rodziną na basen, czy lody. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby w niedzielę mąż kupił nam piękny bukiet kwiatów :)

Życzę wszystkim pięknej niedzieli!


Poszerzaj kręgi swojej świadomości, bo warto!

Zapraszam również na mój profil na facebooku https://web.facebook.com/swiadomamamuska/

Komentarze

Popularne posty