Ciąża w trakcie studiów?- A właściwie dlaczego nie? :)Czy studia to dobry czas na ciążę? Każdy ma swoje zdanie na ten temat. Mi nie przyszło być w ciąży w trakcie studiów, ale znam wiele takich dziewczyn. I wiecie co? Wszystkie świetnie sobie dały radę! Chyba to uskrzydlenie, które często towarzyszy błogiemu stanowi tak na nie wpłynęło, a może coś jest też w powiedzeniu, że co dwie głowy to nie jedna :) A co, gdy przyjdzie nam w czasie studiów nosić maluszka pod sercem?

Wówczas możesz wziąć roczny urlop dziekański. Należy jednak pamiętać, że można się o niego ubiegać gdy mamy skończoną sesję. Najczęściej jednak dziewczyny decydują się na ten krok nie tyle w trakcie ciąży, co po porodzie. Podczas studiów kilka koleżanek nie korzystało z tej możliwości po narodzinach maleństwa i też doskonale dawały radę. Może wynika to z faktu, iż w momencie, gdy stajesz się mamuśką to potrafisz lepiej się zorganizować i wykorzystywać w stu procentach każdą wolną chwilkę. Zatem maluszek w domu wcale nie sprawi, że nie zdasz sesji na piątkę, a wręcz przeciwnie, bo ten piękny słodki uśmiech dodaje skrzydeł!

Jeśli nie masz własnego mieszkania, możesz liczyć na pokój w akademiku dla Ciebie i dziecka. Jednakże tryb przyznawania takiego lokum jest zależny od regulaminu danej uczelni. Stosowny wniosek, którego wzór posiada każda z uczelni składa się na ręce Rektora, który to decyduje o przyznaniu lub nie, pokoju dla matki/małżeństwa z dzieckiem. Poniżej przedstawiam przykładowy wniosek obowiązujący na Uniwersytecie Łódzkim.Jeśli natomiast chodzi o kwestie finansowe, to od 2016r. studentki mogą liczyć na świadczenie rodzicielskie, które wynosi tysiąc złotych i otrzymuje się je przez pierwszy rok po narodzinach dziecka. Świadczenie takie przysługuje oczywiście jeśli studentka nie przysługuje jej prawo do urlopu macierzyńskiego, czyli nie jest pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy.
Okres na jaki będzie przysługiwało wspomniane tysiąc złotych jest zależne od liczby urodzonych dzieci podczas jednego porodu i wynosi odpowiednio:

v  Narodziny jednego dziecka - przez rok (52 tygodnie),
v  dwojga dzieci - przez 65 tygodni,
v  trojga - 67 tygodni,
v  czworga - 69 tygodni,
v  piątce i więcej - 71 tygodni.

Wniosek o świadczenie rodzicielskie należy złożyć do organu, który realizuje ustawę o świadczeniach rodzinnych. Najczęściej są to ośrodki pomocy społecznej lub urzędy gminy/ miasta. Co ciekawe wniosek taki można złożyć również drogą elektroniczną jeśli wnioskodawca posiada konto w ePUAP.
Wzór wniosku można pobrać pod wskazanym linkiem:

Reasumując, można być szczęśliwą studentką i matką :) Każdy czas na dziecko można uznać za niewłaściwy albo też idealnym.  Niezależnie od tego, w jakim okresie podejmiesz decyzję o macierzyństwie lub samo życie podejmie ją za Ciebie to uwierz, że jest to piękna przygoda. Nie ma chyba na świecie piękniejszego doświadczenia od macierzyństwa. A że są też nieprzespane noce i podobne temu przygody, to uśmiech dziecka wszystko wynagradza.
Komentarze

Popularne posty