Umowa o pracę na czas określony a ciąża- czyli nie warto rwać włosów z głowy         Dzisiejszy post związany jest z moją historią osobistą. Będąc w ciąży moja umowa o pracę na czas określony kończyła się w trakcie ciąży. I co wtedy? Zaczynasz martwić się jak to będzie? Czy jesteś chroniona w jakiś sposób i jak będzie przedstawiać się Twoja sytuacja finansowa? Za chwilę uzyskasz odpowiedzi na te pytania.

        Też należę do tej grupy osób, którym umowa o pracę kończyła się w trakcie ciąży. Jednakże na tym świat się nie kończy (choć z początku tak mi się wydawało). Prawo chroni kobiety w ciąży, także będzie na mleczko i pampersy :)

        Na początku należy jednak zastrzec, iż przepisy kodeksu pracy dotyczą pracowników w jego rozumieniu. Jak zatem przedstawia się definicja pracownika?

Art. 2 KP stanowi: Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.


Co zatem jeśli umowa o pracę na czas określony kończy się w trakcie ciąży?

Odpowiedź na to pytanie znajdziemy w art. 177§ 3 KP. Na jego podstawie umowa zostanie przedłużona do dnia porodu. Ma on zastosowanie do umowy o pracę na czas określony 
a także na okres próbny przekraczający miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Przepis ten nie ma zastosowania do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Potwierdza to także wyrok Sądu Apelacyjnego w Łodzi z dnia 22 grudnia 2015r. sygn. III AUa 744/15.

Zatem jeśli umowa skończy nam się gdy jesteśmy już w czwartym miesiącu to bez obaw- pracodawca przedłuży ją do dnia porodu. Następuje to z mocy prawa, także nie musimy jechać do zakładu pracy celem podpisania aneksu do umowy. Ustawodawca posługując się terminem miesiąc wskazuje na miesiące kalendarzowe i tak też należy to interpretować.

Jak przedstawia się później kwestia świadczeń pieniężnych po narodzeniu dziecka?

Bez obaw, dostaniemy dokładnie tyle, ile byśmy dostały będąc nadal zatrudnioną po narodzeniu dziecka. Przysługuje nam zasiłek macierzyński odpowiadający urlopowi macierzyńskiego oraz rodzicielskiego. Również możemy dokonać wyboru, czy chcemy otrzymywać 100% przez 20 tygodni, a następnie 60%, czy chcemy zdecydować się na opcję 80% przez rok.

Pracownicy, której umowa zostaje przedłużona do dnia porodu nie przysługuje urlop wychowawczy. By móc się o niego ubiegać należy nie tylko mieć 6 miesięcy stażu pracy, ale także pozostawać w stosunku pracy a takowy uległ rozwiązaniu.

Po narodzeniu dziecka potrzebne dokumenty zawozimy do pracodawcy a on przygotuje stosowny wydruk, który musimy zawieść do oddziału ZUS.

Pamiętajmy natomiast, że mamy na złożenie dokumentów do ZUSu 21 dni. Jeśli tego nie uczynimy w tym terminie, nie możemy już dokonać wyboru w jakich proporcjach chcemy uzyskiwać miesięczne przelewy.

Moim zdaniem warto założyć konto w PUE (Platforma Usług Elektronicznych). Dzięki temu będziemy mogły obserwować, czy zasiłek został nam przyznany oraz kiedy i w jakiej kwocie możemy spodziewać się przelewu na konto. Rejestracji do konta możemy dokonać pod wskazanym linkiem http://www.zus.pl/pue/rejestracja
Zakładając konto należy mieć jednak na uwadze, że będziemy musiały udać się do dowolnego oddziału ZUS celem potwierdzenia naszej tożsamości. Warto zatem konto założyć jeszcze będąc w ciąży, gdy mamy czas oraz siłę na spacery.

 Składając dokumenty do ZUSu, aby otrzymać zasiłek macierzyński należy pamiętać, że ZUS ma 30 dni na podjęcie decyzji w zakresie przyznania świadczenia. Dlatego im szybciej złożymy dokumenty, tym szybciej otrzymamy pieniądze.

 Oczywiście do zakładu pracy oraz do ZUSu z dokumentami może pojechać nasz mąż. Ja skorzystałam z takiego rozwiązania, a mężowi dałam stosowne dokumenty oraz upoważnienie.

Mam nadzieję, że jeśli jakaś mamusia w dwupaku martwiła się, czy dostanie pieniądze jeśli umowa jej kończy się w trakcie ciąży to już się nie zamartwia. Przed Świętami warto oczyścić naszą głowę ze zmartwień :) Dlatego ciesz się ciążą i tym, że już wkrótce ujrzysz swoje maleństwo.Bądź świadomą swoich praw, bo warto!

O tym, jakich formalności należy dokonać po porodzenie napiszę w osobnym poście na blogu.
Zapraszam również na profil na Facebooku https://m.facebook.com/Świadoma-Mama-136628793702057/?ref=bookmarks
Bądź na bieżąco z nowymi informacjami na blogu.

Komentarze

Popularne posty