Pierwszeństwo dla kobiet w ciąży- czyli gdzie warto udać się na zakupy

Będąc w ciąży z ciekawością śledziłam wszelkie informacje na temat pierwszeństwa kobiet w ciąży. Temat ten może wydawać się czymś oczywistym. Niestety życie pokazuje, że o prawie pierwszeństwa ciężarnych trzeba mówić co raz częściej, ponieważ kuleje ono w naszym społeczeństwie. Na szczęście są sklepy, gdzie kobieta w ciąży, czy rodzice z dziećmi mogą udać się na zakupy z przyjemnością.

Miejscem, gdzie z chęcią uda się na zakupy kobieta w ciąży z pewnością są drogerie Rossmann. Jak zapewne większość kobiet, które są lub były w ciąży wiedzą, iż prowadzona jest tam akcja "Mamy pierwszeństwo".

Ilekroć stałam w kolejce zawsze zostałam wywołana do obsługi poza kolejnością. Na wcześniejszym etapie ciąży, gdy nie była ona jeszcze widoczna podchodziłam do pani przy kasie i pytałam, czy mogę skorzystać z pierwszeństwa. Zawsze pani z uśmiechem zgadzała się i mnie obsługiwała.

Sklepem, gdzie można udać się na zakupy w ciąży jest Auchan. Robiłam zakupy w sklepie na Bielanach Wrocławskich, gdzie jest kilka kas pierwszeństwa dla kobiet w ciąży, rodzin z dziećmi i osób niepełnosprawnych. Tam również stojąc w kolejce przy kasie pierwszeństwa pani kasjerka poprosiła mnie na początek kolejki.

Również miła niespodzianka spotkała mnie w sklepie Polo w Lubinie, gdzie pani otwierając kasę poprosiła mnie do obsłużenia jako pierwszą.
Sieć sklepów Tesco zlikwidowała wyznaczone kasy pierwszeństwa, czy to jednak oznacza, że z tego przywileju tam nie skorzystamy? Oczywiście, że przywilej istnieje nadal :) Teraz każda z kas obsłuży osobę uprzywilejowaną zachowując prawo pierwszeństwa. Robiąc zakupy w jednym ze sklepów we Wrocławiu pani widząc, iż są ogromne kolejki otworzyła na chwilkę kasę obok, do której mnie poprosiła.
Często sama prosiłam kasjerów o prawo skorzystania z takiego przywileju, gdy istniała taka możliwość. Niestety nie we wszystkich sklepach kobiety ciężarne są tak mile obsługiwane, a też ani razu nie spotkałam się z sytuacją, aby osoba stojąca w kolejce zaproponowała, że mnie przepuści. 
Również w jednym ze sklepów sieci Lidl, gdy zapytałam o możliwość skorzystania z pierwszeństwa usłyszałam, że w tym sklepie wszyscy jednakowo stoją w kolejce, podczas gdy na stronie sklepu na Facebooku są informacje, iż pracownicy są uczulani o obsługiwaniu ciężarnych poza kolejnością.


Wprowadzanie kas pierwszeństwa w sklepach nie jest prawnie uregulowane i sklepy nie mają obowiązku ich posiadania. Jest jednak pewien katalog obszarów, gdzie prawo daje pierwszeństwo kobietom w ciąży.
Na mocy ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” od 1 stycznia 2017r. kobiety w ciąży mogą korzystać poza kolejnością:
 • ze świadczeń opieki zdrowotnej,
 • usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.

W ramach świadczeń opieki zdrowotnej należy uwzględnić:

1) diagnostykę prenatalną;
2) świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i leczenia szpitalnego, w tym zabiegi wewnątrzmaciczne;
3) wsparcie psychologiczne;
4) rehabilitację leczniczą;
5) zaopatrzenie w wyroby medyczne;
6) opiekę paliatywną i hospicyjną;
7) poradnictwo laktacyjne, ze szczególnym uwzględnieniem matek dzieci urodzonych przed ukończeniem 37 tygodnia ciąży lub urodzonych z masą urodzeniową poniżej 2500 g.
Jak należy rozumieć prawo do korzystania z pierwszeństwa w zakresie wyżej wymienionym?
 • świadczenia ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i świadczenia szpitalne powinny być udzielone tym osobom w dniu zgłoszenia,
 • jeżeli udzielenie świadczenia w dniu zgłoszenia nie będzie możliwe, powinno ono zostać zrealizowane w innym terminie, poza kolejnością wynikającą z prowadzonej listy oczekujących,
 • w przypadku świadczeń ambulatoryjnej opieki zdrowotnej (AOS) świadczenie powinno zostać udzielone nie później niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
 Celem skorzystania z przysługujących uprawnień należy okazać zaświadczenie od lekarza potwierdzające ciążę oraz dokument potwierdzający tożsamość pacjentki.
Jeśli jesteś w ciąży to korzystaj z dawanych Tobie przywilejów, ponieważ chodzi również o dobro Twojego dziecka :) Jeśli widzisz kobietę w ciąży to zrób ten dobry uczynek i przepuść ją przed sobą w kolejce, czy ustąp miejsca w środkach komunikacji.
O względach medycznych za tym przemawiających opowiadała m.in. Mamaginekolog w jednym z programów telewizyjnych. 
(https://pytanienasniadanie.tvp.pl/33806222/internauci-o-specjalnym-traktowaniu-kobiet-w-ciazy)

A jakie są Wasze doświadczenia? Czy korzystacie/korzystałyście z kas pierwszeństwa?
Napisz, gdzie warto udać się na zakupy:)

Poszerzaj kręgi swojej świadomości, bo warto!


Zapraszam również na profil na Facebooku, gdzie zawsze jest informacja o zamieszczeniu nowego artykułu na stronie! ;)  
https://www.facebook.com/swiadomamamuska/

Komentarze

 1. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 2. USUWANIE KOMENTARZY???

  HAHAHAHAHAHAHHA NIESAMOWITE!

  NAPISZ MOŻE O WOLNOŚCI SŁOWA lol

  OdpowiedzUsuń
 3. no tak, tekst już po edycji... brawo Agatko!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. właśnie dzięki takim roszczeniowym babom macie tak, jak macie i nikt Was nie chce przepuszczać xd w ciąże nie zachodzi się "tak o", nie zaraża się tym. decydujesz się - okej, ale stój w kolejce albo nie chodź na zakupy, proste.

  PO TAKIM ZACHOWANIU WIEM JEDNO - NIGDY JUŻ NIE USTĄPIĘ CIĘŻARNEJ SAM Z SIEBIE MIEJSCA. NIECH SIĘ PROSI!!! HAHAHAHHAHA
  BO ROZŁOŻYĆ NOGI SIĘ UMIAŁO, ALE POSTAĆ TO JUŻ CIĘŻKO, hhahahahahahahahahhahahahahahahahahahahahahahhahahahahaha

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty